انواع محصولات مناسب برای کاشت در بهار

انواع محصولات مناسب برای کاشت در بهار

انواع محصولات مناسب برای کاشت در بهار | بهترین زمان مناسب برای کاشت گیاهان در فصل بهاراست. گیاهان برای رشد و تولید میوه و سبزیجات خوراکی به گرما و نور نیاز دارند و هوای گرم و روزهای طولانی تر بهار، هر دو مورد را فراهم می کند.

اگر گیاهان را زودتر بکارید، سرما و یخبندان می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد قبل از اینکه فرصت رشد گیاهان پیدا شود. اما اگر خیلی دیر کاشت کنید، قبل از اینکه هوا دوباره خنک شود، گیاهان ماه‌های آفتابی کافی برای تولید میوه‌ها و سبزیجات خوراکی ندارند.

اگر میخواهید انواع محصولات بهار را بشناسید در این مقاله با ما همراه باشید…

 

 

محصولات این فصل چیست و چه گیاهانی را می توان در فصل بهار کاشت؟

 

بهترین محصول برای کاشت بهاره که می توان استفاده کرد عبارتند از:
-صیفی‌جات
-سبزیجات
-گل‌ها
به عبارت دیگر شما با کاشت سبزیجات می‌توانید یک محصول وگیاه کاملا بهداشتی و ارگانیک داشته باشید و همچنین از عطر و مزه واقعی آن ها لذت ببرید. که منجر به، ایجاد حس طراوت و شادابی در شما می‌شود. فصل بهار به دلیل هوای گرم و روز های طولانی که دارد بهترین فرصت برای دست کردن دستکش های باغبانی و کشت و کار است.

 

 

انواع محصولات مناسب برای کاشت در بهار

 

1.گوجه فرنگی

 

برای کاشت گوجه فرنگی بهتر است در اواخر فروردین ماه (۲۵ فروردین به بعد) بذر آن را داخل گلدان و یا سینی نشا کاشته و سپس در اواخر اردیبهشت پس از آخرین سرمای بهاری آن را به محیط بیرون در هوای آزاد منتقل کنید .
برای کاشت گوجه فرنگی از خاک غنی و دارای زهکش مناسب استفاده می‌شود. بذر هارا باید در عمق ۵ میلی متر در دمای ۲۴ الی ۳۲ درجه سانتی گراد کشت کرد، که پس از سپری کردن ۶ الی ۱۰ روز بذر ها جوانه می زند و در صورت جوانه زنی سریعتر بهتر است روی گلدان ها را پلاستیک بکشید.

 

 

زمان انتقال گوجه فرنگی به زمین


بعد از جوانه زنی گوجه فرنگی ها در اواخر اردیبهشت (رفع سرما) نشا ها را در فاصله ۳۵ الی ۵۰ سانتی متری از یکدیگر و در فاصله ردیف های ۶۰ سانتی متری در زمین کاشته و ماهی یکبار از کود های مایع و کامل استفاده کنید . و برای رشد کامل و بهتر نیازمند ۶ ساعت نور مستقیم همراه با خاکی غنی و آبیاری ۳ بار در هفته است.
توجه داشته باشید از کود هایی که دارای میزان زیاد نیتروژن هستند استفاده نکنید. زیرا نیتروژن زیاد منجر به تولید برگ زیاد و باردهی کم در گوجه فرنگی می‌شود.

 

 

بازرگانی تیکا

 

 

2.خیار

اگر بخواهیم انواع محصولات بهار را نام ببریم خیار از مهمترین آنهاست، چون چهارمین گیاهی است که بیشترین کشت را در جهان دارد. و یکی از گیاهانی است که برای سلامتی کلی بدن بسیار مفید است.

اغلب خیارهایی که از بازار تهیه می‌شوند، در هنگام پرورش سمپاشی می‌شوند. بنابراین مهم است که خیارها ارگانیک تهیه شوند یا در صورت امکان توسط خودتان پرورش‌داده شود.
زمان مناسب برای کاشت بذر خیار در زمین اصلی از اواخر فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. قبل از کاشت بذر ها زمین مورد نظر را تا عمق ۶۰ سانتی متری شخم زده ، و سپس کود های حیوانی که به خوبی پوسیده شده اند را به خاک اضافه کنید . همچنین می توانید از کود های شیمیایی که دارای ازت، فسفر و پتاسیم هستند نیز استفاده کنید.
برای کاشت بذر خیار در مناطق گرم باید در اواخر تابستان و اوایل پاییز اقدام به کاشت کنید. و پس از به بار نشستن خیار ها باید هر ۵ الی ۷ روز آبیاری انجام شود و همچنین اطراف بوته های خیار بایستی وجین شود. از پاشیدن آب بر روی برگ ها خودداری کنید ، زیرا باعث ایجاد قارچ بر روی برگ ها می‌شود .
زمان برداشت: هر زمان که خیار ها به اندازه مطلوب برسند بدون توجه به سن خیار ها میتوانید آن‌ها را برداشت کنید.

 

3.کدو

کدو در شکل ها و انواع مختلفی وجود دارد. این گیاه نسبت به سرما بسیار حساس بوده و یکی از بهترین محصولات بهار است . به همین دلیل توصیه می‌شود که در اواخر اردیبهشت کشت شود. همانگونه که گفته شد کدو از انواع مختلفی تشکیل شده است، که تمام اجزای آن مثل، گوشت کدو، تخم کدو و حتی به صورت زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قبل از کاشت بذر کدو ، به مدت ۲۴ ساعت باید بذر ها را داخل آب بخیسانید سپس آن ها را داخل گلدان کاشته و برای حفظ رطوبت روی گلدان را پلاستیک بکشید. زمان مناسب برای انتقال نهال ها به زمین اصلی زمانی است که ارتفاع نهال ها به ۵ سانتی متر برسند.

 

4.بادمجان

بادمجان هم ازمحصولات بهاره است. بهترین زمان برای کاشت بذر بادمجان در مناطق گرم بهمن ماه و در مناطق معتدل فروردین ماه است. بهتر است در زمان کوددهی کودهای حاوی نیتروژن بالا استفاد نشود. زیرا، باعث برگدهی و کاهش باردهی بادمجان می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود از کود های NPK، 20-20-20 و 15-30-15 استفاده شود.این محصول سه بار درهفته باید آبیاری شود.

 

5. چغندر

 

برخی از متخصصان تغذیه چغندر را به عنوان یک ماده غذایی بسیار عالی برای سلامتی انسان معرفی می‌کنند. چغندر بهترین رشد را در هوای خنک دارد بنابراین بهتر است اوایل بهار اقدام به کاشت چغندر کنید. این محصول بهار رشد آسانی دارد و دارای طعم بسیار خوبی است.
بذرها را به عمق 12 میلی‎متر در زمین بکارید، فاصله کاشت بین بذرها را 2.5 تا 5 سانتی‎متر و فواصل بین ردیف‌ها را 30 تا 60 سانتی‎متر در نظر بگیرید. فاصله بین نهال‎ها را به 10 سانتی‎متر برسانید، مگر اینکه بخواهید برگ‎های گیاه را مورد استفاده قرار دهید. در چنین حالتی 5 سانتی‎متر فاصله بین گیاهان کافی است. برای بهترین طعم، چغندر را 40 تا 50 روز بعد از جوانه‌زنی برداشت کنید،(زمانی که قطر آن کمتر از 5 سانتی‎متر است.) برگ‏ها را می‎توان هر زمان که به اندازه دلخواه رسیدند برداشت نمود. حداقل دو سوم از برگ‌ها را در هر گیاه بگذارید تا بتواند به رشد ادامه دهد. خاک‎های سبک و شل برای کاشت چغندر مناسب هستند.چغندر در آفتاب کامل و سایه-آفتاب رشد می‌کند.

 

 

انواع محصولات مناسب برای کاشت در بهار

 

 

کاشت سبزیجات در بهار

 

1. تربچه

 

این گیاه خوش طعم که دارای رنگ های مختلفی است،کشت آن از اوایل بهار تا اوایل پاییز است. لازم به ذکر است که برای آبیاری تربچه باید منظم عمل کرد. زیرا آبیاری نامنظم باعث ترکیدگی تربچه می‌شود .

تربچه در آفتاب کامل و سایه‌آفتاب ، قابل کاشت است. این محصول رشد سریعی دارد. بیشتر گونه‌های تربچه در کمتر از یک ماه به بلوغ می‌رسند. زمانی که تربچه‌ها به اندازه مورد نظر رسیدند آن‌ها را برداشت کنید.نوع خاک این محصول هم ، ماسه ای فاقد سنگ و کلوخه است.

 

2. ریحان

کاشت بذر ریحان: ابتدا باید بذر را اواخر فروردین ماه داخل گلدان کاشته ، و پس سپری کردن ۵ الی ۱۰ روز در اواخر اردیبهشت بعد از جوانه زنی آن را وارد زمین اصلی کنید .
ریحان برای رشد کامل نیازمند نور مستقیم به مدت ۶ ساعت در روز است. و بهترین دما برای جوانه زنی بذر ریحان دمای بین ۱۸ الی ۲۱ درجه سانتی گراد است.
نحوه آبیاری: به جای اینکه برای آبیاری ریحان روی برگ ها و ساقه آن آب بریزید به صورت مستقیم تا خط رویش ساقه تا عمق ۲.۵ سانتی متری خاک گیاه را آبیاری کنید .
خاک: برای رشد ریحان خاک مورد نظر باید غنی و دارای زهکش مناسب بوده و همچنین از رطوبت خوبی برخوردار باشد .

 

 

بازرگانی تیکا

 

 

3.تره و تره فرنگی

 

تره حاوی مقدار زیادی ویتامین c می‌باشد .این سبزی، برگ‌های قطورتر و بلندتری نسبت به تره معمولی دارد و دارای خواص بسیار زیادی است.

کاشت بذر تره: بذرها را از اوایل تا اواخر بهار به طور مستقیم در زمین بکارید. یک مکان با خاک شل و دارای زهکشی خوب با آفتاب کامل برای کاشت تره و تره فرنگی انتخاب کنید. قبل از کاشت سنگ‌ها، علف‌های هرز و دیگر موارد اضافی را از خاک حذف نمایید. بذرها را به عمق 5 میلی‌متر در زمین بکارید. تا زمان جوانه‌زنی خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. برای کاشت تره فاصله کاشت بین گیاهان را 10 تا 15 سانتی متر و فاصله بین ردیف‌های کاشت را 20 تا 25 سانتی متر در نظر بگیرید. برای کاشت تره فرنگی، فاصله بین گیاهان را 15 سانتی‌متر و فاصله بین ردیف‌های کاشت را 45 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

 

4.کاشت کاهو

 

هوای خنک و مرطوب بهار زمان مناسبی برای پرورش کاهو است. در بیشتر باغ های خانگی در اوایل بهار می‌کارند و اواخر بهار تا اوایل تابستان برداشت می‌کنند. ارقام مختلفی از کاهو وجو دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی خود بهترین رقم را انتخاب کنید. گرما بیش از حد و روزهای طولانی ، باعث پیچ خوردن برگ کاهو می‌شود .

 

5.کاشت اسفناج

 

اسفناج نیز یکی دیگر از گیاهان مناسب برای کاشت در اوایل فصل بهار است. و باید در هوای خنک کشت شود، در غیر این صورت برگ های آن به سرعت پیچ می خورد. اسفناج به سرعت رشد می کند. برای چندین دوره برداشت، می‌توانید اسفناج جدید را هر هفته یا دو هفته یکبار مستقیما بذرها را تا رسیدن آخرین سرما در خاک بکارید. اسفناج به خاک حاصلخیز و زهکشی خوب با pH خنثی و آفتاب کامل تا سایه جزئی نیاز دارد.

 

 

انواع محصولات مناسب برای کاشت در بهار

 

 

کاشت انواع گل در بهار

 

1.گل بنفشه

 

 

 

یکی از گل های زیبای مناسب برای فصل بهار که امروزه در بسیاری از باغچه های خانه ها و حتی سطح شهرها کاشته می‌شوند ، بنفشه ها هستند. چیزی که این گل را به بهترین گل برای کاشت در فصل بهار تبدیل کرده است علاقه زیاد آن به نور آفتاب و دمای هوا در فصل بهار است .

 

2.گل لاله عباسی

 

 

 

گل های لاله عباسی به دلیل نیاز زیادشان به نور آفتاب، از گل های بهاری باغچه ای در مناطق معتدل هستند. در مناطقی که آب و هوای گرم تری دارند نیز می توان از آن‌ها در گلدان ها نگهداری کرد. شیوه کاشت این گل های مناسب فصل بهار، از طریق نگهداری پیاز است. البته می‌توانید گلدانی از این گل را از گلخانه ها خریداری کنید و نزدیک بهار در باغچه منزل خود بکارید. هرچه زودتر این کار را انجام بدهید بهتر است، چرا که عمر آن ها کوتاه است.

 

3.گل اطلسی

 

 


ما با شنیدن نام گل اطلسی به یاد فصل بهار در خانه های قدیمی می افتیم. از آنجایی که این گل ها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند بهترین روش نگهداری از آن ها کاشتشان در باغچه است. همچنین به یاد داشته باشید مقدار زیاد آبیاری برای آن ها مضر است. بهترین روش کاشت آن‌ها، استفاده از نشاء است که می توان آنها را در ماه های بهمن و اسفند در باغچه کاشت. عمر این گل های زیبا معمولا تا پایان فصل تابستان است .

 

4.گل سنبل

 

 

سنبل، سمبل فصل بهار و یکی از گل هایی است که در سفره هفت سین از آن استفاده می‌کنند. روش کاشت این گل مناسب فصل بهار، استفاده از پیاز این گیاه است. نگهداری از سنبل هم در باغچه و هم در گلدان امکان پذیر است. برای رشد گل سنبل ، نورمستقیم و خاک زهکشی شده ضروری است . از آنجایی که این گل ها عمر چندانی ندارند بهتر از پیاز آن را در موقع مناسب و اواخر فصل پاییز در باغچه بکارید تا در فصل بهار گل های زیباتری بدهد .

 

 

انواع محصولات مناسب برای کاشت در بهار

 

 

5.گل پامچال

 


گل پامچال یکی دیگر از گل های مناسب فصل بهار است . گونه های مختلف این گل مقاومت های متفاوتی در برابر سرما و آفتاب دارند. اما به طور کلی نور مستقیم خورشید برای آن ها زیاد خوشایند نیست. نشاء برخی از آن ها که در برابر سرما مقاوم هستند را می توان در فصل پاییز در باغچه کاشت تا در فصل بهار و با گرم تر شدن هوا گل دهند .

 

6.گل لادن

 

 


اگر شما هم در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل زندگی می کنید. می توانید از گل لادن به عنوان گل مناسب برای فصل بهار استفاده کنید .

اگر این گل های بهاری را در گلدان می‌کارید دقت کنید که گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. همچنین به یاد داشته باشید با آبیاری زیاد آن‌ها را از بین نبرید .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *